Kaip paruošti pagrindą bei kloti trinkelių dangą?

Tam labiausiai tinka neužšąlanti, pagal granules suskirstyta medžiaga, tokia kaip žvyras arba skalda (granulės dydis: 0/32 arba 0/45). Laikantysis sluoksnis taip pat yra sutankinamas vibratoriumi. Sankasa ir laikantysis sluoksnis turi būti parengti su mažiausiai 2 - 2.5 % nuolydžiu, kad vėliau galėtų nutekėti lietaus vanduo. Privažiavimų ir terasų atveju nuolydis turi eiti nuo namo arba iki drenažo.

Toliau eina grindinio paklotas. Jis sudarytas iš smėlio arba smulkinto smėlio ir smulkiosios skaldos mišinio (granulės dydis: 0/5; infiltracinio grindinio atveju - smulkioji skalda 1/3 arba 2/5). Grindinio pakloto storis laisvame būvyje turi siekti nuo 4 iki 5 cm. Šis sluoksnis pirmiausia būna nesutankintas ir yra sutankinamas tik kartu su paklotomis trinkelėmis. Taigi, galutinis grindinio paviršiaus aukštis pasiekiamas tik po įrengto pagrindo ir trinkelių išklojimo. Todėl grindinio paklotas turi būti paklojamas maždaug 1 cm aukščiau (priklausomai nuo guolio medžiagos). Svarbiausia yra tolygiai išlyginti smėlį/smulkiąją skaldą. Tam tinka lygio matuoklė, kuri traukiama per du medinius tašus arba strypus kaip per bėgius.

Po išlyginimo nebegalima vaikščioti per grindinio paklotą net klojant trinkeles. Todėl yra dirbama einant nuo nukloto ploto pirmyn (jei apskritimas, einant nuo vidurio). Klojant pirmąją trinkelių eilę reikia žiūrėti, kad ši būtų paklota stačiu kampu ribojančiojo ploto atžvilgiu, kad pavyktų išvengti bereikalingo trinkelių pjaustymo. Tuo tikslu gali pagelbėti virvė arba matuoklė, kuriomis galite tikrinti, ar plytelių eilės eina pagal vedlinę. Kraštines trinkeles reikia kloti kartu su normaliomis trinkelėmis. Jokiu būdu negalima to daryti prieš tai arba po to.

Trinkelės, pasinaudojant guminiu plaktuku ir virve, vienodame aukštyje klojamos lygiai. 2 m atstumu su virvute. reikia patikrinti, kad nuklotas plotas yra vienoje tiesiojoje. Siūlių storis visuomet turi siekti 3-5 mm. Klojant reikia žiūrėti, kad trinkelės pilnai atsigultų į paruoštą paklotą. Siūles pildant surišta siūlių medžiaga reikalingas 8 mm siūlių plotis. Jas reikia užpildyti išplautos medžiagos smėlio-smulkiosios skaldos mišiniu. Pilnas atsparumas apkrovai yra užtikrinamas tada, kai siūlės smėliu užpildomos iki viršaus. Todėl siūles po keleto dienų reikia vėl pildyti keletą kartų. Trinkelių pjaustymui galima naudoti pjaustymo mašiną arba kampų šlifavimo įrenginį. Tam reikia ploksčio lygaus pagrindo. Trinkelėse atskiriama dalis pažymyma pieštuku ir palei pažymėtą liniją pjaunama.

Kraštinės trinkelės ir maži statiniai, skirti dekoratyvinėms lysvėms ir grindinio įtvirtinimui, taip pat yra įstatomi į mažiausiai 10-15 cm storio lietinio betono pamatą (sankibos gylis: nuo 1/4 iki 1/3 aukščio). Už kraštinių trinkelių taip pat nuliejamas pamatas kaip galinė atrama. Tokiu būdu grindinys apsaugomas nuo persistūmimo.

Homogenišką spalvos pasiskirstymą galima pasiekti tada, kai trinkelės klojimo metu imamos iš karto iš kelių paketų eilėmis, o ne sluoksniais. Tai ypač taikytina grindinių su atspalviais atveju, tačiau rekomenduotina ir vienspalvių ar pilkų grindinių trinkelių atveju, siekiant natūralios išvaizdos. Klojant betonines grindinio trinkeles būtina išlaikyti maždaug 3-5 mm siūlių storį (niekada neklokite taip, kad grindinys girgždėtų!). Trinkelių šonuose esantys atstumo pagalbininkai nenurodo automatiškai siūlės mato, jį turi nustatyti pats klojėjas. Į pakloto grindinio siūles yra įšluojamas sausas smėlis (infiltracinio grindinio atveju - smulkioji skalda). Nuvalyto ir būtinai sauso grindinio paviršiaus sukratymui geriausia yra naudoti plokštumų vibratorių su PVC slystamuoju įtaisu, tausojančiu trinkelių paviršių. Tam kad būtų užkirstas kelias poslinkiams ir judėjimui į šonus, plokštuma iš visų pusių turi būti apsupta kraštinėmis trinkelėmis, bordiūrais arba vejinias borteliais. Po sutankinimo plotą reikia dar kartą apipilti vandeniu ir smėliu, kol siūlės pilnai užsipildys.

Grindinio ploto stabilumui įtakos turi ir klojamas raštas. Galioja principas, kad įstrižai važiavimo krypčiai paklotas raštas įgalina geriau perkelti apkrovą, jei paklotas skersai. Geriausiai apkrovą perkelti leidžia tai vadinamas rišimas eglute. Kryžminio rišimo reiktų vengti, nes čia jėga perduodama tik artimiausiai trinkelei.

Ažūrinių plytelių grindinys su vejos siūle turi tą pačią viršutiniąją dalį, kaip ir kitos betoninės grindinio trinkelės. Todėl parengiamuosius darbus bei patį klojimą atlikite taip, kaip aprašyta anksčiau. Tačiau po sukratymo siūlės yra užpildomos mišiniu iš viršutiniojo dirvožemio sluoksnio ir smėlio (mišinio santykis 1:1). Vibratorius turi turėti PVC slystamąjį įtaisą. Po sukratymo užpildas turi siekti maždaug 1 cm žemiau trinkelių viršaus. Po to siūlės yra apsėjamos tinkamu vejos mišiniu. Reikia pasistengti, kad siūlės kuo greičiau apaugtų žole. Todėl pradinėje stadijoje patartina sausu laikotarpiu grindinį su veja laistyti bei pradžioje patręšti..